Terapia wisceralna Ogułowa

U podstaw wielu chorób, które trapią człowieka to występujące zastoje w naczyniach żylnych i limfatycznych narządów wewnętrznych i w przestrzeniach okołonarządowych, a także zmiany położenia narządów, mogące powstać w wyniku wysiłku fizycznego, urazu, intoksykacji

Masaż wisceralny Ogułowa ma na celu likwidowanie zastojów żylno-limfatycznych w narządach i przestrzeniach wokół nich, wyeliminowanie przemieszczeń narządów wewnętrznych, prowadzi do normalizacji czynności fizjologicznych i regeneracji całego organizmu.

Stany zastoinowe, w swojej większości powodują spastyczne napięcia narządów, a to najczęściej, prowadzi do zaburzeń procesów metabolicznych oraz wzajemnych powiązań narządów między sobą. Dalszą konsekwencją, jest bardzo duże obniżenie odporności.
Poprawa krążenia krwi w jamie brzusznej, sprzyja odruchowemu zwiększeniu przepływu krwi w okolicy klatki piersiowej, głowy, kręgosłupa, ramion i nóg. Wszystko to, daje  możliwość powrotu do zdrowia.

Należy zauważyć, że zastoje żylne, limfatyczne, mięśniowe i narządowe skurcze spastyczne w jamie brzusznej człowieka, powstają według określonych reguł kolejności, odkrytej w praktycznym stosowaniu tej techniki. Można je przedstawić w formie graficznej, umownie nazywając je “kręgami wzajemnego oddziaływania.” Jedną z głównych ról w “rozprzestrzenianiu” zaburzeń czynnościowych pełni pęcherzyk żółciowy.

 

Manualną terapię kręgosłupa a także ugniatanie struktur mięśniowych w celu usunięcia z nich napięć, wykonuje się dopiero, po pracy z częścią brzuszną!

Polepszając stan narządów wewnętrznych, poprzez zabiegi manualne, przyczyniamy się do usunięcia napięć z odruchowo powiązanych z nimi mięśni i powięzi, przywracamy prawidłowe krążenie krwi i limfy, co przyczynia się do ich szybszej regeneracji i trwałego usunięcia korzeniowego zespołu bólowego. Dlatego manualnej terapii kręgosłupa, nie powinno się wykonywać, nie biorąc jednocześnie pod uwagę stanu narządów wewnętrznych. Terapia ta obowiązkowo powinna być połączona z terapią trzewną.

Wskazaniami w terapii wisceralnej są następujące choroby: – zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, stany zastoinowe wątroby, zapalenie oskrzeli, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenia jelit, przewlekłe zaparcia, stany zastoinowe nerek, stany zastoinowe w miednicy małej, zaburzenia płuc i serca, choroby tarczycy, wydalanie kamieni pęcherzyka żółciowego, itp.

Przeciwwskazania do stosowania: – perforacja wrzodu żołądka, stan narkotyczny i nietrzeźwości, nowotwory we wszystkich ich postaciach, stan ostrego brzucha, obecność krwawienia wewnętrznego, choroby przenoszone drogą płciową, mielopatia,  gruźlica, postępujące choroby mózgu i jego obrzęk, zakrzepica naczyń, choroby psychiczne, kolagenozy, ostre choroby zakaźne z wysoką gorączką, choroby układu sercowo-naczyniowego w ostrej fazie.