BHP

W przypadku zbyt mocnego działania olejku lub dostania się  np. do oka, należy bezzwłocznie zastosować czysty olej, celem jego rozcieńczenia.  Najgorszym pomysłem jest próba przemycia wodą, gdyż to tylko spotęguje  działanie olejku eterycznego.

 1. Buteleczki powinny być dobrze zakręcone i przechowywane w chłodnym, zacienionym miejscu. Prawidłowe przechowywanie daje im lata trwałości.
 2. Olejki eteryczne powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci.
 3. Olejki eteryczne bogate w mentol jak np. Peppermint nie powinny być stosowane na szyję lub gardło u dzieci poniżej 30 miesiąca życia. Eukalyptus Globulus – nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 5 roku życia, może być natomiast z powodzeniem zastąpiony olejkiem Eukalyptus Radiata i Eukaliptus Blue.
 4. Bergamot, Grapefruit, Lemon, Orange, Tangerine i inne olejki cytrusowe lub kompozycje, zawierające te olejki, jak np.: White Angelica przyciągają komórki krwi do skóry, dlatego jeśli stosujemy je na skórę, to przez kolejne 72 godziny nie należy wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca lub promieni UV.
 5. Nigdy nie należy wkraplać olejków eterycznych do uszu, oczu czy stosować w okół oczu. Soczewki kontaktowe nie należy zakładać do oczu palcami uprzednio zamoczonymi w olejkach eterycznych. W ciągu kilku minut olejki o dużej zawartość fenoli jak np.: Oregano, Cinnamon, Thyme, Clove, Lemongrass i Bergamot mogą uszkodzić soczewki kontaktowe z tworzywa czy silikonu i podrażnić oko. Jeśli olejek dostanie się do oka przepłucz je tłustym mlekiem lub czystym lekkim olejem bazowym (np.V-6, migdałowy, oliwka z oliwek).
 6. Olejków eterycznych nie wkraplamy bezpośrednio do wnętrza nosa, ani na błony śluzowe miejsc intymnych, aby ich nie podrażnić.
 7. Alergicy powinni przed pierwszym użyciem olejku najpierw wypróbować go na przedramieniu. Jeśli w ciągu 30 minut nie pojawią się żadne zaczerwienienia czy swędzenie skóry, olejek może być bezpiecznie stosowany na inne miejsca.
 8. Kobiety w ciąży oraz karmiące powinny skonsultować się z lekarzem.
 9. Rozcieńczanie olejków dla dzieci :
  0-1 roku 
   1 kropla olejku na 8 kropli oleju V-6
  2-6 lat 
   1 kropla olejku na 4 krople oleju V-6

  7-11 lat 1 kropla olejku na 2 krople oleju V-6
  12 lat – rozcieńczamy jeśli jest wrodzona wrażliwość skóry
 10.  Poniższe olejki należy bardzo ostrożnie stosować u małych dzieci i szczeniąt:
  Idaho Tansy – Wrotycz
  Hyssop (z zestawu 12 olejków Biblijnych)
  Sage – szałwia
  Clary Sage – szałwia muszkatołowa
  Wintergreen – golteria rozesłana
  Eucalyptus Globulus – eukaliptus.
 11. Epileptycy i osoby z nadciśnieniem powinny skonsultować  użycie olejku ze swoim lekarzem. Poniższe olejki powinny być stosowane z rozwagą: Hyssop, Fennel, Basil, Wintergreen, Rosemary, Peppermint, Sage, Tarragon, Nutmeg, Fir Spruce.
 12. Osoby z problemami krążenia powinny ostrożnie stosować Sage i Rossemary.
 13. KĄPIEL Z OLEJKAMI. Olejki eteryczne powinny być połączone z siarczanem magnezu (sól Epsom), solą morską kopalnianą lub naturalnymi żelami do kąpieli np. Young Living. Olejki tylko wtedy dobrze rozproszą się w wodzie, a nie koncentrując na jej powierzchni w postaci małych kropelek. Na garść soli daj 2-4 kropelki dowolnie wybranego olejku.
 14. Olejków eterycznych nigdy nie używamy w pobliżu ognia czy iskier – niektóre olejki jak Orange, Pine, Fir i Peppermint mogą być łatwopalne.
 15. Więcej, nie znaczy lepiej. Stosuj mniej, ale regularnie.
 16. KOMINKI – podgrzany olejek do temperatury powyżej 40 stopni C, traci wszystkie swoje właściwości.